News

CONGRATULATIONS to the following FAVC Boys’ and Girls’ Track and Field athletes who have qualified for the State Track and Field Championships at Jesse Owens Track Stadium on the campus of the Ohio State University next Friday and Saturday (Regional Place and Time/Distance)

Boys’ 100 M Dash: DeVohn, NORTHWEST (3rd, :11.5)

Boys’ 110 M Hurdles: Jamiel Trimble, NORTHWEST (2nd, :15.20)

Boys’ 200 M Dash: Vince Turnage, MT. HEALTHY (3rd, :22.34)

Boys’ 300 M Hurdles: Jamiel Trimble, NORTHWEST (Champion, :38.39)

Boys’ 400 M Dash: Vince Turnage, MT. HEALTHY (Champion, :48.77)

Boys’ 800 M Run: Tommy Swank, WILMINGTON (3rd, 1:56.57)

Girls’ 800 M Run: Maryn Lowry, WALNUT HILLS (4th, 2:17.48)

Boys’ 3200 M Run: Nick Vogele, ANDERSON (Champion, 9:27.31), Antony Parnigoni, TURPIN (4th, 9:35.45)

Boys’ 4X 100 M Relay: MT. HEALTHY (Mike Thomas, Donnell Hughes, Mike Tucker, and Joseph Ingram, 4th, :42.80)

Girls’ 4X 100 M Relay: WALNUT HILLS (4th, Raven Young, Arissa Freeman, Alijah Carpenter, and Kelsey Cornett; :48.96)

Boys’ 4X 200 M Relay: MT. HEALTHY (Mike Thomas, Terry Rocker, Donnell Hughes, Vince Turnage, Champion, 1:27.76)

Boys’ 4 X 400 M Relay: MT. HEALTHY (Donnell Hughes, Terry Rocker, Greg Green, and Vince Turnage, Champion, 3:20.28)

Boys’ 4 X 800 M Relay: ANDERSON (Nick Vogele, Casey Gallagher, Kameron Powell, and Sean Batt, Champion, 7:50.17 )

Girls’Discus: Chelsea Carpenter, WALNUT HILLS (Champion, 136’ 08”);

Girls’ Shot Put: Jillian Hassel, WALNUT HILLS (3rd, 39’ 05.75”)

Boys’ Long Jump: Jared Montgomery, MT. HEALTHY (3rd, 22’ 6.5”)

Girls’ High Jump: Tyler Thomas, NORTHWEST (2nd, 5’ 3”)

Dates and Times:

D1 Prelims: Friday, June 1st--Finals in the Boys/Girls 4 X 800 M Relay, 4:45 p.m.

D1 Field Event Finals: Saturday, June 2nd--3:00 p.m.

D1 Running Event Finals: Saturday, June 2nd--4:30 p.m.

CONGRATULATIONS QUALIFIERS AND GOOD LUCK AT THE STATE MEET!!!

With their shutout win over #1 seeded WILMINGTON in the Sectional Final on Tuesday, ROSS Head Coach, Paul Fernandez picked up his 500th win of his 21 year career. His overall record is 500-106 for an incredible winning pct.of .825 and an average of 23.81 wins per year. The top jewel in his 500 wins would the 2009 D2 State Title when the Rams defeated Bellville Clear Fork, 4-2 for their first state title. Paul has been aided throughout his career by assistant coaches, Bob Walton and Jim Kernohan.

CONGRATULATIONS COACH FERNANDEZ and GOOD LUCK ON THE NEXT 500!!!!

Mark your calendars now for the OHSAA Spring Sports Tournaments:

TRACK and FIELD

State Meet: at Jesse Owens Stadium on the campus of the Ohio St. University, June 1-2.

State Semi-Finals and Finals: May 31 – June 2

As we did in the Fall and the Winter, we take a look at the Championship History for our Spring Sports:

BASEBALL (45 years: 1966 through 1999—One Division, 2000 through 2005 and beginning again in 2010-2011—Two Divisions, and 2006 through 2010—Three Divisions)

1st Champions: SPRINGBORO and CLINTON MASSIE; There have been 17 schools win outright or share an FAVC Baseball Championship.

Team Championships (in rank order):
#1 MASON, 15 (8 outright and 7 co-championships); #2 SPRINGBORO, 10 (6 outright and 4 co-championships); #3 ROSS, 9 (7 outright and 2 co-championships); T4th LITTLE MIAMI, 6 (5 outright and 1 co-championships); T4th, BLANCHESTER, 6 (2 outright and 4 co-championships); 6th LOVELAND, 5 (3 outright and 2 co-championships); T7th KINGS, 4 (All Outright); TURPIN, 4 (2 outright and 2 co-championships); T7th GLEN ESTE, 4 (2 outright and 2 co-championship); T10th ANDERSON and CLINTON MASSIE, 3 (1 outright and 2 co-championships); T12th HARRISON and TALAWANDA, 2 (Both Outright); T12th MILFORD and NORWOOD, 2 (1 outright and 1 co-championship); T17th EDGEWOOD, 1 (Outright) and WAYNESVILLE (Co-Champions)

SOFTBALL (35 years—First Championship: 1977)

1st Champion: MASON; There have been 13 schools win outright or share an FAVC Softball Championship
Team Championships (in rank order):
#1 ROSS, 24 (22 outright and 2 co-championship); #2 KINGS, 8 (7 outright and 1 co-championships); #3 LITTLE MIAMI, 7 (5 outright and 2 co-championships); #4 MASON, 4 (2 outright and 2 co-championships); #T5 HARRISON 3 (All Outright); T5th NORTHWEST, 3 (2-O/1-C); GLEN ESTE, 3 (Both Outright); T8th SPRINGBORO and EDGEWOOD, 2 (1-O/1-C); T10th AMELIA, 1 (Outright) and BLANCHESTER, LOCKLAND and LOVELAND (1 Co-Championship).

BOYS’ TRACK (45 years—First Championship: 1966)

1st Champion: SPRINGBORO; There have been 16 schools win an FAVC Boys’ Track and Field Championship.
Team Championships (in rank order): #1 Springboro, 23; T2nd LITTLE MIAMI and TURPIN, 5; ANDERSON, 5 (3 Outright and 2 Co-Championships); #5 KINGS and MASON, 4; T5th WINTON WOODS, 4 (2 Outright and 2 Co-Championships); 8th WILMINGTON, 3; T9th LEBANON, MT. HEALTHY and WALNUT HILLS, 2; T12th BLANCHESTER, EDGEWOOD, LOVELAND, NORWOOD and TALAWANDA,1.

GIRLS’ TRACK (35 years—First Championship: 1975)

1st Champion: Mason; There have been 16 schools win an FAVC Girls’ Track and Field Championship

Team Championships (in rank order): #1 MASON, 10; #T2 LOVELAND, TURPIN and WILMINGTON, 6 T5th BLANCHESTER and SPRINGBORO, 5; 7th KINGS, 3; T8th MADISON and MT. HEALTHY, 2; T10th ANDERSON, LEBANON, LITTLE MIAMI, NORWOOD, ROSS and WALNUT HILLS, 1.

BOYS’ TENNIS (44 years—First Championship: 1967)

1st Champion: Mason; There have been 13 schools win an FAVC Boys’ Tennis Championship

Team Championships (in rank order): #1 KINGS, 13; #2 SPRINGBORO, 11 (10 Outright and 1 Co-Championship); T3rd LITTLE MIAMI and TURPIN, 6; #T5 WALNUT HILLS, 5 and TALAWANDA, 5 (4 Outright and 1 Co-Championship); 7th LOVELAND, 4; 8th MASON, 2 T9th GOSHEN, MADISON, WAYNESVILLE and WILMINGTON, 1 and NORTHWEST (1 Co-Championship).